Организациите държащи на качеството неизбежно прибягват към удостоверяването му с придобиването на ISO сертификат (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO/IEC 27001, ISO 22000 и др.), спрямо бюджета, който са определили. Сертифицирането по ISO позиционира организацията на по-високо стъпало, което е и гаранция за качество/съответствие на предлагания продукт/услуга и постоянен успех. В нашият бързо развиващ се свят цените на услугите варират, така и тук придобиването на ISO сертификат (консултация и сертификация) варира между 2000 лв. и 9000 лв.
Всички знаем максимата: „Евтиното излиза скъпо“, затова при предприемане на стъпки по сертификация цената трябва да е последното нещо, над което да се акцентира.
Както навсякъде има „реплики“ на стоки, така и в сертификационните услуги има организации, които просто продават лист сертификат, който на първо четене има нужните реквизити, но не е подплатен с доклад от проведен сертификационен одит, направен въз основа на осъществената проверка в сертифицираната организация, която за да бъде сертифицирана трябва да притежава Документация от системата за управление (Документирана информация), по която е сертифицирана.
Много често при участие в търг на сертифицираната по ISO организация, проверяващият орган/министерство изисква документи от системата за управление, с които оранизацията доказва, че работи съгласно ISO стандарта/тите и че наистина притежава документация адаптирана спрямо извършваните в оранизацият процеси съобразени с изискванията на ISO стандарта/тите.
Цената на ISO сертификацията се определя от няколко неизбежни фактора, като:
– Размерът и сложността на организацията
– Избраната консултанска организация, която ще разработи документираната информация – Много организации избират да наемат консултанти за разработване и внедряване на документацията от ISO, чиято цена варира в зависимост от нивото на опит на консултанта и обхватът на консултацията.
– Избраният сертифицикационен орган, който ще извърши сертификационния одит и ще издаде сертификата – притежава ли нужната акредитация, издадена от акредитиращ орган подписал както EA-MLA, така и IAF-MLA многостранни споразумения за признаване.
– Индустрията/сферата на дейност, в която работи организацията
– Съществуващата инфраструктура/механизация
– Броят на стандартите, по които ще бъде сертифицирана организацията
– Видът/спецификата на стандартите, по които ще бъде сертифицирана организацията
– Обучение на служителите по изискванията на стандарта/тите
– Разходи за поддръжка на сертификата/тите – Договорът за сертификация е със срок от 3 календарни години, като през втората и третата година се провеждат контролни одити изискващи съответната подготовка за одит. След завършване на този цикъл се извършва ресертификация за поддържане валидността на издадения/ите сертификат/и.
* Големи компании с няколко местоположения, сложни процеси и голям брой служители ще бъдат с по-висок разход за сертификация поради големият обхват на сертифицията